logotitle

WNYAHA Winslow Award Winners


The Winslow Award was established in 1990 in memory of Edmund J. Winslow, NY State Historian from 1968-1990. It was given in recognition of an individual’s long and distinguished service in the field of state, local and regional history within the 12 county area served by WNYAHA.

 

Although not given every year, the Winslow Award was presented to individuals demonstrating true excellence and noteworthy accomplishments contributing significantly to the success of local historical societies, or to preserving and documenting local history, especially contributions sustained over a period of years.

1995  Stuart Bolger*, Genesee Country Village & Museum
1996  Shirley DiStefano*, Wheatland Historical Association
2000  David L. Dickinson*, Niagara County Historian
2003  Lynn Belluscio, Director, LeRoy Historical Society/Jell-O Museum
2005  C. William Lattin, Director, Cobblestone Society & Museum
2006  William Seiner, Erie County Historian
2008   Lynn Beman, Director, Museum of disABILITY History
2009   Catherine Roth, Stafford Historical Society

*Deceased


Organizational Award of Merit
1995
Holland Land Office Museum
Geneva Historical Society
2000
Hinsdale Historical Group
Cattaraugus Area Historical Society & Museum
The Geneseo Millenium Committee
2003
Amherst Museum
Glenn H. Curtiss Museum
2004?
Holland Land Office Museum
The Historical Club of the Tonawanda Reservation
2006
The Regina A. Quick Center for the Arts, St. Bonaventure University
2007
Amherst Museum
Association of Watch & Clock Collectors (Hoffman Clock Museum)
Gates Historical Society
Museum of disABILITY History
North Collins Historical Society
Honorable Mention: West Seneca Historical Society

2008
Chautauqua County Historical Society
Robert H. Jackson Center
Lewiston Council on the Arts
Newstead Historical Society
North Tonawanda History Museum
Stafford Historical Society

2009
Elma Historical Society
Theodore Roosevelt National Inaugural Historic Site
Town Historians & Historical Societies of Niagara County
2010
Angelica Booster Citizens, Inc.
Lockport Old Home Week 1910-2010
Oakfield Historical Society
Stafford Historical Society

2011
Angelica Booster Citizens, Inc.
Buffalo Museum of Science
History Center of Niagara
Town of Porter Historical Society

2012
Holland Land Office Museum
North Collins Historical Society
2013
Museum of disABILITY History
North Collins Historical Society
Seneca-Iroquois National Museum

 

Individual Achievement Award
1995
James Folts, Cohocton Town & Village Historian
2003
Carl F. Burgwardt, Pedaling Bicycle Museum
Geraldine Deusenbery, Cohocton Town Historian
James O’Brien, Chautauqua County Historical Society
Justin Tubiolo, Mt. Morris Historical Society
2006
Adele DeRosa, Rochester Museum & Science Center (?)
2007
Niles Dening, Sinclairville Free Library
Donna B. Ryan, Almond, Historical Society
Helen Markowski Smith, Elma Historical Society
Honorable Mention: Robert Smith, Elma Historical Society
Honorable Mention: Fred Streif, Elma Historical Society
2008
Donna Zellner Neal, North Tonawanda Museum
Elizabeth Northrup, Chautauqua County Historical Society
2009
Lee Simonson, Historical Association of Lewiston
2010
Eunice Chesnut, Western Monroe Historical Society
2011
Langdon F. Clay, Honeoye Falls-town of Mendon Historical Society
2012
(none)

2013
Sue Grey, Seneca-Iroquois National Museum
Kari Kennedy-Hoad, Seneca-Iroqois National Museum